زبان خود را انتخاب کنید

پنج شنبه 4 مرداد 1403
Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn

موسسه حسابرسی و خدمات مدیریت کاربرد تحقیق

(حسابداران رسمی)

logo3

37سال پيش نهادهاي حرفه‌اي حسابداري چند کشور بزرگ جهان به منظور همگرايي و همساني در استانداردهاي حسابداري و حسابرسي بين‌المللي سازماني را به نام «فدراسيون بين‌المللي حسابداران» يا «آيفک» تشکيل دادند

.
اين فدراسيون که داراي بيش از 155 عضو از نهادهاي حرفه حسابداري 123 کشور جهان است در سي‌امين سال تاسيس خود (2007) از همه حسابداران جهان خواست تا هفته اول ماه دسامبر (2 تا 8 دسامبر سال 2007) معادل 11 تا 17 آذرماه 1386 را به عنوان هفته جهاني حسابداري اعلام و آيين بزرگداشت اين حرفه را برپا دارند. در همين رابطه در گردهمايي مشترک اعضاي جامعه حسابداران رسمي ايران و انجمن حسابداران خبره ايران به عنوان دو عضو پيوسته فدراسيون بين‌المللي حسابداران جهان و همچنين انجمن حسابداري ايران، سازمان حسابرسي و انجمن مديران مالي که از تاريخ 13 آذرماه 1386 برگزار شد، پانزدهم آذرماه هر سال به عنوان روز حسابدار در ايران نام‌گذاري شد.
چنين شد که حسابداران ايراني هم داراي سالروزي مبارک شدند. جامعه حسابداري کشور که در حال حاضر بيش از 2 ميليون نفر عضو و شاغل دارد به عنوان بزرگ‌ترين جامعه خودانتظام کشور به شمار مي‌رود و همه‌ساله رقمي بالغ بر 200 ميليارد دلار دارايي‌هاي کشور توسط حسابداران رسمي، حسابرسي مي‌شود و مهر «اعتبار دارد» بر دارايي‌هاي مالي نقش مي‌بندد. جا دارد دولتمردان و مسوولان ارشد وزارتخانه‌هاي مالي کشور در حمايت از اين جامعه خودانتظام که عمليات مالي کشور ممهور به نام، مهر و امضاي آنان اعتبار مي‌يابد کوتاهي نورزند.